Uitleenreglement 2026

Artikel 1 Algemene regels

  1. Dit reglement is geldig tot en met 31 december 2026. Het geldt voor iedereen die de bibliotheek gebruikt.
  2. Alle oude reglementen zijn niet meer geldig.
  3. In dit reglement betekent 'materiaal': boeken, tijdschriften, dvd's, puzzels en allerlei andere zaken die je in de bibliotheek kunt lenen.
  4. De directie van de bibliotheek bepaalt het beleid. De leiding van de bibliotheek ligt bij de directeur-bestuurder of de persoon die hem of haar vervangt.
  5. De bibliotheek is open op dagen en tijden die de directeur-bestuurder bepaalt. We zijn in ieder geval gesloten op feestdagen en nationale feest- en gedenkdagen. En soms nog op andere dagen als de directeur-bestuurder dit zo besluit.

Artikel 2 Toegang

  1.  Iedereen mag de bibliotheek bezoeken tijdens openingstijden. Met uitzondering van de regel die in artikel 17 lid 2 staat beschreven.
  2. We willen dat iedereen zich prettig voelt in de bibliotheek. Luister daarom naar wat onze medewerkers je vragen.
  3. Ben je jonger dan 16 jaar? Dan gaan we ervan uit dat je ouders/ verzorgers akkoord zijn.
    Jeugd en jongeren mogen alleen gebruik maken van de materialen van de collectie voor jeugd en jongeren.
  4. In de bibliotheek kun je alle beschikbare boeken, kranten en tijdschriften lezen.

 

Artikel 3 Lid worden

  1. Je mag alleen materialen lenen als je lid bent. Je abonnement moet uitleenrechten hebben. Meestal kan iedereen zich inschrijven. Je lidmaatschap start als je het abonnement hebt betaald.
  2. Bij een nieuwe inschrijving moet je je legitimeren. Ben je jonger dan 16 jaar? Dan moet een ouder of verzorger tekenen.
  3. Deze legitimatiebewijzen accepteren wij:
    Rijbewijs, paspoort (ook niet-Nederlands), identiteitskaart, verblijfsvergunning.
  4. Als je lid wordt krijg je uitleg over de uitleenvoorwaarden. Je kunt deze regels ook op papier krijgen.

Artikel 4 Lenerspas

  1. Na inschrijving krijg je een lenerspas. Deze pas is geldig bij alle bibliotheken van Stichting De Bibliotheek CultuurPuntAltena.
  2. Je lenerspas is persoonlijk. Ben je hem kwijt? Meld dit zo snel mogelijk bij de bibliotheek.
  3. Jij bent verantwoordelijk voor misbruik van je lenerspas. Dit geldt totdat je het verlies hebt gemeld.
  4. Een nieuwe pas kost € 3,00. Een nieuwe pas kan aangevraagd worden na het melden van de vermissing. Vind je je oude pas terug? Geef het aan ons door en lever hem bij ons in.
  5. Is je pas zo beschadigd dat onze apparatuur hem niet kan uitlezen? Dan moet je een nieuwe pas aanvragen. Die kost je € 3,00.
  6. Bij het aanvragen van een nieuwe pas kunnen we vragen om je legitimatie.

Artikel 5 Adreswijziging

  1. Verandert je naam of adres? Geef dit dan aan ons door. Dat kan mondeling of schriftelijk. We kunnen vragen om je legitimatie.
  2. Geef veranderingen van naam en/of adres op tijd door. Doe je dit niet, dan zijn eventuele nadelige gevolgen voor jouw eigen rekening. 

Artikel 6 Verlenging van je lidmaatschap

  1. Ongeveer 6 weken voor je lidmaatschap afloopt, krijg je een e-mail of brief voor betaling van de nieuwe periode.
  2. Na betaling verlengen we je lidmaatschap automatisch voor onbepaalde tijd. Je krijgt geen nieuwe pas. 
  3. Betaal je geen contributie? Dan verlengen we ook automatisch. Je krijgt geen nieuwe pas.

Artikel 7 Wanneer eindigt je lidmaatschap

  1. Je lidmaatschap eindigt door: 
  • Overlijden.
  • Als je zelf je lidmaatschap opzegt. Je abonnement loopt minimaal 1 jaar. Daarna kun het het met 1 maand opzeggen. Na het eerste jaar is de opzegtermijn 1 maand.
  • Schorsing of uitsluiting door de directeur-bestuurder zoals omschreven in artikel 17.

Artikel 8 Kosten lidmaatschap, leengeld en andere tarieven

  1. De directeur-bestuurder bepaalt elk jaar de tarieven voor het lidmaatschap, leengeld en andere zaken.
  2. Wijzigingen van de kosten van je lidmaatschap maken we minstens 1 maand van tevoren bekend.
  3. Heb je al een lenerspas van een andere Nederlandse Openbare Bibliotheek en wil je overstappen naar onze bibliotheek? Dan kun je overschrijven. Je betaalt geen dubbel lidmaatschapsgeld.
  4. Ben je lid van een bibliotheek die meedoet aan Gastlenen? Dan kun je je gratis inschrijven als gastlener bij onze bibliotheek. 
  5. Als je lid bent van een andere bibliotheek en bij ons als gast leent, krijg je een lenerspas. Deze pas sluit aan op de voorwaarden van onze bibliotheek.
  6. Geld van je lidmaatschap krijg je alleen terug als je je aan de opzegtermijn houdt. 

Artikel 9 Afspraken over het lenen van materialen

  1. Sommige materialen (naslagwerken) lenen we niet uit.
  2. Voor boeken van universiteitsbibliotheken betaal je extra. Dit rekenen zij door.
  3. De directeur-bestuurder bepaalt hoeveel materialen je mag lenen.
  4. We registreren alles automatisch. Wat de computer registreert is het bewijs voor wat je leent en inlevert.
  5. We gebruiken je leen- en uitleengegevens alleen voor administratie en statistieken. We geven geen gegevens aan anderen. 

Artikel 10 Hoe lang mag je lenen?

  1. De uitleentermijn is 4 weken. Tenzij anders is vastgesteld.
  2. Je kunt 1 keer verlengen met 2 weken.
  3. Toptitels en MuziekWeb leen je 2 weken. Deze kun je niet verlengen.

Artikel 11 Materiaal te laat inleveren

  1. We nemen materiaal alleen in als alles compleet is.
  2. Ben je te laat met inleveren volgens artikel 10? Dan krijg je een e-mail of brief. Hierin vragen we je de materialen zo snel mogelijk terug te brengen. We laten ook weten dat we anders de kostprijs van het materiaal in rekening brengen.
  3. Lever je niet in binnen 2 weken na deze waarschuwing? Dan sturen we een factuur voor de kostprijs van het materiaal plus administratiekosten.
  4. Betaal je die rekening niet? Dan kunnen we een incassobureau inschakelen om het bedrag terug te krijgen. De kosten die we hiervoor maken zijn voor jou.

Artikel 12 Reserveren en aanvragen

  1. Is bepaald materiaal niet beschikbaar? Dan kun je het reserveren of aanvragen bij een andere bibliotheek. Dit kost geld.
  2. Ook reserveringen binnen onze bibliotheek kunnen geld kosten. Dit staat in je abonnementsvoorwaarden.
  3. Als het materiaal beschikbaar is, krijg je bericht per e-mail of brief.
  4. Zeg je een reservering af? Dan krijg je het geld niet terug.

Artikel 13 Gebruik van materialen

  1. Ga zorgvuldig om met geleende materialen. Jij bent verantwoordelijk.
  2. Je mag materialen niet aan anderen uitlenen.
  3. Controleer bij ontvangst of alles schoon of heel is. Meld beschadigingen meteen bij de balie. Repareer niets zelf.
  4. Als materiaal zichtbaar of hoorbaar (bijvoorbeeld een dvd of cd) beschadigd is, vraag dan om controle. Misschien moet je een klachtenformulier invullen. Onze apparatuur bepaalt of er echt iets mis is. Klopt je klacht? Dan mag je iets anders lenen.
  5. Als je geleend materiaal beschadigt of vuil terugbrengt, moet je daarvoor een vergoeding betalen. Dit geldt ook als je het materiaal zelf hebt gerepareerd. De directeur-bestuurder bepaalt de hoogte van de vergoeding op basis van de vervangings- of reparatiekosten. Vertel je bij het terugbrengen niet dat het materiaal beschadigd of vuil is? Dan krijg je een rekening. Op die rekening staan kosten voor vervanging of reparatie. En de administratiekosten.
  6. Betaal je de rekening genoemd onder punt 13.5 niet? Dan blokkeren we je pas. We kunnen een incassobureau inschakelen. De kosten die we dan maken betaal jij. dat staat ook in artikel 11.4.
  7. Jij bent verantwoordelijk als je auteursrechten, copywright of andere rechten overtreedt.

Artikel 14 Vermiste materialen

  1. Ben je materiaal kwijt? Vertel het ons meteen.
  2. Vermiste materialen kunnen geld kosten. We gebruiken daarom een kostenoverzicht.
  3. Als je materiaal kwijt bent betaal je de vervangingskosten plus administratiekosten.
  4. Betaal je de rekening genoemd onder 14.2 niet? Dan blokkeren we je pas totdat je betaald hebt. We kunnen een incassobureau inschakelen. De kosten die we dan maken betaal jij. Dat staat ook in artikel 11.4.
  5. Vind je het materiaal terug? Dan is het van jou. We nemen het niet meer terug en betalen niets terug. Dit komt door de hoge verwerkingskosten. 

Artikel 15 Aansprakelijkheid bij het lenen van dvd's, cd’s en puzzels

  1. We controleren regelmatig of dvd's, cd's en puzzels nog goed zijn. Maar we zijn niet aansprakelijk voor schade door gebreken in materialen. Dit geldt ook voor onze diensten, behalve bij grove fouten van ons.
  2. Wij zijn niet aansprakelijk voor schade aan jouw apparatuur. Raakt jouw apparatuur beschadigd door onze dvd's, cd's of andere materialen, dan betalen we daar niet voor. 
  3. Een rechter kan beslissen dat de bibliotheek aansprakelijk is voor schade. De schadevergoeding is dan maximaal het bedrag dat het materiaal of dienst kostte. Dit bedrag is zonder btw.
  4. Als iemand anders zegt dat hij schade heeft door een materiaal of dienst die je van de bibliotheek hebt gebruikt, ben jij daarvoor verantwoordelijk. Je moet de bibliotheek dan de schade en kosten vergoeden.

Artikel 16 Klachten en in beroep gaan

  1. Je hebt het recht klachten in te dienen over onze dienstverlening.
  2. Klachten kun je indienen via onze website, per brief of e-mail. Stuur je klacht naar de coördinator Dienstverlening. Je krijgt binnen 2 weken antwoord per post of e-mail.
  3. Ben je niet tevreden over hoe wij je klacht hebben behandeld? Dan kun je in beroep gaan. Schrijf een brief naar de directie. Doe dit binnen 4 weken na ons antwoord op je klacht. Je bent dan 'in beroep'. Ons eerste besluit over je klacht blijft geldig tijdens dit 'beroep'. Dit verandert pas als de directeur-bestuurder een nieuw besluit neemt.
  4. Nadat de directeur-bestuurder een besluit heeft genomen, kun je binnen de bibliotheek niet meer in beroep gaan tegen dat besluit.

Artikel 17 Overige afspraken en regels

  1. Het personeel mag je vragen om je materialen te laten zien.
  2. Verstoor je de orde in de bibliotheek? Dan kan het personeel je op grond van huisvredebreuk (laten) verwijderen. Je mag dan 3 maanden tot 1 jaar niet naar 1 van de locaties van de bibliotheek komen.
  3. Overtreed je dit reglement (1 of meerdere keren)? Dan kan de directeur-bestuurder je uitsluiten van uitlening voor 3 maanden tot 1 jaar. Je krijgt hierover een aangetekend brief. 
  4. De directeur-bestuurder beslist in gevallen die niet in dit reglement staan.
  5. We zijn niet aansprakelijk voor spullen die je in materialen achterlaat.
  6. We zijn niet aansprakelijk voor spullen die je in de bibliotheek achterlaat.
  7. Gevonden voorwerpen bewaren we 3 maanden. Tenzij de herkomst ervan bekend is. 

Artikel 18 Wijzigingen van dit reglement

  1. Dit reglement kan worden gewijzigd.
  2. Wijzigingen worden door de directeur-bestuurer gedaan.
  3. We maken wijzigingen minstens 1 maand van tevoren bekend. Je ziet deze bekendmaking in de bibliotheek. 
  4. Dit reglement geldt totdat we het wijzigen. Soms maakt de wet een artikel ongeldig. Dan geldt dat artikel niet meer. 

 

Januari 2026
directeur-bestuurder Stichting De Bibliotheek CultuurPuntAltena